Voihan roska!

Tiistai 4.9.2012 klo 19.45 - - ulla -


Jäteasiat ovat aina kiinnostavia. Valtuustokin niistä taas eilen innostui haastelemaan, vaikkei niitä varsinaisesti listalla ollutkaan. No, olihan siellä vastaus aloitteeseen joka vastusti Rouskis oy:n fuusioitumista Turun jätehuoltoon.  Fuusioselvityksen tekemiseen on jo annettu kaupunginhallituksen toimesta lupa, joten selvitys operatiivisten toimintojen yhdistämisestä tehdään joka tapauksessa. Ehkä selvitystyön jälkeen asiaan on helpompi ottaa kantaa. Itse suhtaudun kyllä hyvin varauksella tällaisiin keskittämishankkeisiin.

Perusmaksusta päätettiin viime viikolla jätehuoltolautakunnassa. Lautakunta ”näytti maksulle vihreää valoa”, kuten paikallislehti uutisoi. Uuden jätelain myötä kustannukset tulevat nousemaan, se on ihan selvä asia. On itsensä ja kuntalaisten pettämistä, jos kuvittelee että perusmaksu torjumalla pystyttäisiin välttämään jätemaksujen korotukset. Koska verotuloja ei tähän toimintaan voi käyttää, tulee tuo raha kerättäväksi asiakkailta muodossa tai toisessa.  Kyse on lähinnä siitä miten raha kerätään.

Äänestin viime viikon kokouksessa perusmaksua vastaan. Hävisimme asian äänestyksessä 5-3. Asia oli Salon valtuuston käsittelyssä jo aiemmin tällä vaalikaudella, ja silloin se torjuttiin. En näe että tilanne olisi sen jälkeen juuri muuttunut, joten halusin kunnioittaa tuota päätöstä.  Minusta olisi ollut parempi jättää maksu nyt vahvistamatta, ja tehdä kuljetuspäätökset kunnissa ennen maksupäätösten tekoa.  On järjetöntä lähetellä monia laskuja peräkkäin, turhia kulujahan tuo vain aiheuttaa.

Kolikolla on yleensä kuitenkin vähintään kaksi puolta. Toisaalta voi myös ajatella, että perusmaksu kohtelisi tulevaisuudessa kiinteistöjä tasapuolisemmin kuin pelkkä jätteiden määrään perustuva maksu. Tällöin kaikki joutuisivat maksamaan tasapuolisesti niistä maksuttomista viranomaistehtävistä, jotka ovat kunnan järjestämisvastuulla.

Uusi jätelaki ja uusi viranomaistehtäviä hoitava uusi lautakunta sai tulikasteensa viime viikolla. Harmaita hiuksia (!!!) se aiheuttaa , sillä lautakunnan kokoonpano ei mitenkään vastaa jätehuoltoyhtiön omistuspohjaa.  Salon kaupunki on lähes 80 prosentin omistusosuudestaan huolimatta vain yksi neljästä kunnasta. Joudumme siis tyytymään enemmistön päätökseen asiassa kuin asiassa. Se on lain mukaista, mutta ei tunnu aivan reilulta.

Lautakunnan tulee olla objektiivisesti toimiva viranomaiselin. Eri tahojen yhteistyö ja asiakaslähtöisyys ovat asioita, joita tulee tulevaisuudessa edistää myös jäteasioissa.


Kommentoi kirjoitusta


Nimi:*

Kotisivun osoite:

Sähköpostiosoite:

Lähetä tulevat kommentit sähköpostiini